Teniski lakat ili lateralni epikondilitis spada u sindrome prenaprezanja. Uzrok lateralnog epikondilitisa, kao što je već spomenuto, je prenaprezanje. Vanjsko opterećenje je veće u odnosu na kapacitet tetiva ekstenzora šake. Ukoliko tome još dodamo nedovoljno vremena za regeneraciju tetiva, imamo veliku mogućnost za razvoj „teniskog lakta“.
Iako sam naziv upućuje da većinom zahvaća tenisače, realnost je da rijetko koji tenisač ima teniski lakat.Najčešće se pojavljuje kod ljudi koji na radnom mjestu koriste veliki broj ponavljajućih pokreta (zidari, soboslikari, frizeri, računovođe, programeri, stomatolozi…). Karakteristika teniskog lakta je bol sa vanjske strane lakta (hvatište ekstenzora šake) prilikom opterećenja ili u mirovanju. Bol može biti toliko jaka da osobi ispada šalica iz ruke.
Rehabilitacija teniskog lakta u prvom dijelu sastoji se od modifikacije aktivnosti koje uzrokuju bol, zatim provođenja fizioterapije za smanjenje boli te povećanje kapaciteta mišića. Proces oporavka teniskog lakta je dugotrajan te u nekim slučajevima rehabilitacija traje više od godinu dana.
FIZIOTERAPIJA TENISKOG LAKTA U NAŠEM CENTRU
U našem centru teniski lakat rehabilitiramo kombinacijom manualnih tehnika (mobilizacije zgloba, frikcija tetiva, dry needling, EMMETT, cupping, k-tape…), elektroprocedurama te vježbama. Bitno je naglasiti da ne provodimo sve manualne tehnike odjednom već ih kombiniramo ovisno o stanju i potrebama pacijenta.
Jako često dobijemo pitanje koje vježbe su najbolje za teniski lakat. Nažalost, na takvo pitanje je jako teško dati odgovor. Svaka osoba je individua te određeni tip vježbi će dati odlične rezultate kod određene osobe dok isti program vježbi kod druge osobe može pogoršati simptome.
ZAKLJUČAK: Fizioterapija teniskog lakta je dugotrajan te ponekad frustrirajući proces. Praćenjem uputa koje dobijete od zdravstvenih stručnjaka možete olakšati i ubrzati svoj oporavak.