Plantarni fascitis- “petni trn”

Plantarna fascija je čvrsto vezivno tkivo koje se nalazi na našem stopalu. Polazi sa petne kosti, a hvata se na baze metatarzalnih kostiju. Uloga plantarne fascije je održavanje svoda stopala te „amortizacija“ sila prilikom hodanja ili trčanja. U prošlosti, znanstvena istraživanja upućivala su da je upala uzrok plantarnog fascitisa. Danas, znanstvena istraživanja pokazuju da glavni uzrok nije upala već degenerativni proces te da je pravilniji naziv ozljede plantarna fasciopatija. Nadalje, plantarni fascitis spada pod sindrome prenaprezenja što bi značilo da ozljeda nastaje u periodu kada  su vanjske sile (hodanje, trčanje, šetanje itd.) veće od kapaciteta tkiva plantarne fascije. Bitan podatak je i taj da petni trn za kojeg smo mislili da je jedan od glavnih uzročnika boli ipak nije glavni uzročnik. Osobe koje imaju predispoziciju za nastanak plantarnog fascitisa su trkači te osobe prekomjerne tjelesne težine. 

Glavni simptomi plantarnog fascitisa su bol na sredini pete te bol u području medijalnog svoda stopala. Pacijenti navode kako su im prvi jutarnji koraci najbolniji. Nakon kratkotrajnog hoda bol se smanjuje, ali i dalje ostaje prisutna.

Postoji veliki broj ljudi kojima RTG pokazuje da imaju petni trn iako nemaju nikakve simptome. To je jako važna informacija zbog tijeka rehabilitacije. U periodima dok se shvaćalo da je petni trn uzrok boli, liječnici i fizioterapeuti bi posezali za teniskim lopticama kako bi rolanjem „razbili“ taj trn. Razbijanje petnog trna teniskom lopticom, rukama ili nekim drugim pomagalom nije moguće, a ni potrebno.

Rehabilitacija plantarnog fascitisa je dugotrajna i zahtjevna te je bitno naglasiti da oporavak može trajati čak do 18 mjeseci. Protokol rehabilitacije sastoji se od fizikalnih procedura te manualnih tehnika kako bi se smanjila bol. Kao što je navedeno u početku, plantarni fascitis spada pod sindrome prenaprezanja što znači da bez adekvatne kineziterapije koja se sastoji od postepenog jačanja mišića stopala, potkoljenica, natkoljenica neće biti očekivanih rezultata.

Za uspješnu rehabilitaciju plantarnog fascitisa potrebna je suradnja između pacijenta i fizioterapeuta, puno strpljenja te promjena životnih navika. Rehabilitacija plantarnog fascitisa nema „prečice“ te je jako bitno naglasiti pacijentu potencijalnu vremensku dugotrajnost rehabilitacije.

Uganuće gležnja